EKOLOGICZNE, OPASKI IDENTYFIKACYJNE, ZRÓWNOWAŻONY

Kork: Wybór zrównoważony

W firmie Ikast Etikett znajdziesz zarówno bransoletki korkowe z tekstem i logiem, jak i sznurki korkowe na klucze, które są częścią naszego zrównoważonego asortymentu – i jest ku temu dobra przyczyna. Kork jest bowiem niezwykle zrównoważonym wyborem. Ale być może zadajesz sobie pytanie, “kork, co to takiego?” i “dlaczego ma on zrównoważone właściwości?” O tym możesz przeczytać więcej poniżej:

Korek pochodzi z dębu korkowego, który jest drzewem. W Norwegii najczęściej kojarzymy korek z tablicami ogłoszeniowymi lub podkładkami pod garnki. Dąb korkowy rośnie w regionie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Portugalii. Kork był przez długi czas mniej ceniony, ale jego zrównoważone właściwości, wspólnie z nowymi możliwościami produkcji, ponownie uczyniły z korka atrakcyjny materiał.

Jakie zrównoważone właściwości ma korek?

Korek jest genialny pod względem zrównoważonych korzyści. Dąb korkowy absorbuje bowiem więcej dwutlenku węgla niż emituje – nawet po uwzględnieniu transportu i produkcji produktów korkowych. Jednocześnie korek w dużym stopniu przyczynia się do różnorodności biologicznej obszarów, na których rośnie. W rzeczywistości lasy korkowe są jednym z 35 obszarów o dużej różnorodności biologicznej, podobnie jak Amazonia, afrykańska sawanna i Borneo.

Jak jest wytwarzany korek?

Korek jest pozyskiwany z dębu korkowego i suszony, a następnie wykorzystywany do produkcji wielu różnych produktów. Dąb korkowy musi mieć co najmniej 25 lat, zanim można go po raz pierwszy ściąć. Wykorzystywana jest tylko kora drzewa, dlatego rolnicy obierają ją z drzewa. Kiedy kora jest zbierana, jest sucha i łatwa do oddzielenia od pnia. Po 9 latach można ponownie zbierać kore z tego samego drzewa. Ten delikatny proces zbierania kory także przyczynia się do zrównoważonych właściwości drzewa. Dęby korkowe mogą osiągnąć nawet 200 lat, dzięki czemu można zebrać kore 15–18 razy przez całe życie drzewa.

Do czego używa się korka?

Korek jest fascynującym materiałem, ponieważ można go zastosować do wielu różnych rzeczy. W Norwegii wiele osób kojarzy korki z butelek win, brązowymi tablicami ogłoszeniowymi i podkładkami pod garnki, ale korek można wykorzystać do znacznie więcej – i zainteresowanie nim wzrosło w ciągu ostatnich lat. Słynny na całym świecie Kościół Sagrada Familia w Barcelonie ma podłogi z korka. Gaudi wybrał korek między innymi dlatego, że przyczynia się do stworzenia dobrej akustyki. Także w nowoczesnych budynkach korek coraz bardziej zyskuje na popularności. Nowe możliwości produkcji umożliwiają uzyskanie korka przypominającego drewno takie jak dąb czy orzech włoski, dzięki czemu korek ponownie może być atrakcyjnym materiałem do nowych budynków, takich jak pokrycie podłogowe. Także w NASA doceniono korek, który jest stosowany jako ochrona przed ogniem i lodem.

Zrównoważone smycze i bransoletki wykonane z korka

W firmie Ikast Etikett cieszymy się, że możemy zaoferować piękne sznurki korkowe na klucze i bransoletki korkowe jako część naszego zrównoważonego asortymentu produktów. Produkty korkowe są wyjątkowo piękne i wyróżniają się spośród innych bransoletek i smyczy. Jednocześnie są one niezwykle trwałe, a korkowy sznurek na klucze staje się coraz piękniejszy w miarę użytkowania. Oczywiście możesz również śmiało wybrać korkową bransoletkę jako bransoletkę kontrolną. Są one bardzo wytrzymałe, i nie musisz się martwić o bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.